ARBOS Jazz Estek

Program / Fellépők

Belépőjegyek és további információ »

Nov 7 Sze, 18:00
Zeneiskola
Dresch Mihály Quartet
Dresch Mihály Quartet

2012. november 7., szerda, 18:00
Vác, Bartók Béla Zeneiskola hangversenyterme (Konstantin tér 8.)

  • Dresch Mihály — szaxofonok, fuhun
  • Lukács Miklós — cimbalom
  • Hock Ernő — nagybőgő
  • Baló István — dob

Talán senkinek sem sikerült következetesebben ötvözni a magyar népzenei hagyományt a klasszikus amerikai jazzel, mint Dresch Mihálynak. Drescs a népzenei motívumok beemelésével egészen új mélységeket adott a bebopnak — és fordítva. A kortárs világzene gyakran felületes „árukapcsolásaival” ellentétben a Dresch Quartet zenéjében egyedülálló és egymástól elszakíthatatlan módon szövődnek egybe a pentatónia, Coltrane jellegzetes futamai, a ritmusszekció szvinges húzása, a meglepő dinamikai váltások, a free jazz szabadsága és a hangszeres virtuozitás.

A gépipari tanulmányokat folytató Dresch Mihály (1955, Budapest) tizenhét éves volt, amikor Johnny Griffin hatására a jazz felé fordult. A Konzervatórium jazz tanszakának elvégzése (1979) után a magyarországi mainstream jazz élvonalához kötődött, s noha azóta megteremtette önálló világát, a „hagyományos” jazztől sem távolodott el végérvényesen. Albumain a mai napig feltűnik egy-egy örökzöld kompozíció, ily módon is fejet hajtva a mesterek előtt.

Dresch Mihály 1984-ben alakította meg első saját zenekarát. A kilencvenes évek közepéig ennek többször is változott a felállása: a Sóhajkeserű és a Gondolatok a régiekről albumokon Grencsó István (fúvós hangszerek), Benkő Róbert (bőgő) és Baló István (dob) hallható, a Zeng a lélek címűn Geröly Tamás dobolt és Lajkó Félix hegedült, majd Lajkót Kovács Ferenc (hegedű, trombita) váltotta — így készült a Folyondár, a Tél a vizen és a Révészem, révészem...

A zenekar aztán 1998 tavaszán újra átalakult. A dobok mögé visszatért Baló István, míg a bőgő (az akkor igen fiatal) Szandai Mátyás kezébe került. Az újjászületett kvartett első lemeze (Riding the Wind) Angliában jelent meg, a nemzetközi sajtó, többek között a Down Beat nagyon jó kritikát írt róla. 2001-ben jelenik meg a Szép csendesen — már a BMC Records kiadásában. A 2002-ben megjelent Hungarian Bebop (BMC Records) igazán nagy nemzetközi visszhangot keltett, mivel a felvételéhez egy valódi legendát, Archie Sheppet sikerült megnyerni.

A Dresch Quartet tagjai — Archie Shepp mellett — a műfaj olyan kimagasló alakjaival dolgoztak együtt, mint John Tchicai, Roscoe Mitchell, Chico Freeman, David Murray és Dewey Redman. Számos rangos fesztivál és klub látta vendégül a zenekart, többek között a Jazz & Wine Festival (Olaszország), a Festival Jazzebre (Franciaország), a London Jazz Festival (Anglia), a JazzFest Wien (Ausztria), a Kalisz Festival (Lengyelország), a New Morning (Franciaország) vagy a Jazz Brugge (Belgium).

Újabb lemezeik: Egyenes zene (BMC, 2004), Élő nád (X-produkció, 2006), Árgyélus (BMC, 2007), Ritka madár (X-produkció, 2009), Fuhun (Fonó, 2011). A Quartet felállása a közelmúltban ismét változott: a zenekar új bőgőse Hock Ernő, Vácott is ebben a felállásban lesznek hallhatók.

Honlap: www.dreschquartet.hu

A koncert után az előadók CD lemezei megvásárolhatók.

Nov 15 Cs, 19:00
Szimplavé
Budapest + Vác Konzis Jazz
Nov 16 P, 19:00
Szimplavé
Karosi Júlia Quartet
Nov 23 P, 20:00
Szimplavé
Jónás Vera Experiment
Nov 24 Szo, 20:00
Szimplavé
Trio Afium